Chtěli byste umět nějaký cizí jazyk, nicméně jeho studium neustále odkládáte na později (až dokončím školu, až mi povyrostou děti, až budu v důchodu,…)? Udělejte konečně první krok a začněte – a to teď hned! Pokud si zvolíte správný způsob studia cizího jazyka, učení vám půjde samo a bezbolestně.
Jak se učit cizí jazyky? Vyměňte učebnice za autentické materiály
Patříte mezi ty, kterým samotný pohled na jazykovou učebnici ubírá chuť do učení? Jestliže se odpoutáte od učebnic a začnete se učit prostřednictvím oblíbených činností jako je čtení, poslech hudby nebo sledování filmů, vaše studium se stane efektivnější, naučení bude kvalitnější a dlouhodobé. V podstatě se budete věnovat vašim koníčkům a často ani nepostřehnete, že se jazykově obohacujete. Největší motivací ke studiu cizího jazyka se tak stane radost z práce a zájem o věc.
Studium jako denní chléb
V ideálním případě byste se měli učit cizí jazyk naprosto přirozeně v rámci každodenních činností, které vás těší a vyhovují vašemu životnímu stylu. Zamyslete se nad vašimi reálnými možnostmi: kolik máte volného času a prostoru na studium? Nešel by váš volný čas využít efektivněji? Nemáte během dne časové prostoje (například cestu do školy nebo do práce), kdy byste se mohli jazyku věnovat? Zkusit můžete aplikaci Duolingo, kde stačí 10 minut denně k tomu, abyste se zdokonalili v angličtině a dalších jazycích.
Individualizované studium
Vybírejte si podle vlastních zájmů nejrůznější metody studia cizího jazyka. Vedle klasických metod výuky, kde je médiem učitel, učebnice, tabule a křída, existuje celá řada jiných a hlavně zábavnějších možností studia cizího jazyka. Nejdůležitější je zařadit cizí jazyk do denního plánu a zvyknout si na to, že se mu pravidelně věnujete. Pak už máte to nejtěžší za sebou!
S chutí do toho!
Autor: Anna Mrázková